Romania sparge gheata; victorie cu Argentina

Partida cu Argentina a reprezentat prima victorie a echipei lui Omer la CM din Croatia.
Neparand marcati de esecul cu Ungaria, elevii lui Aihan Omer incep bine partida in atac, iar Rudi Stanescu pune lacat portii asemenea partidei cu Ungaria. Gratie combinatiilor reusite cu pivotul, romanii dau impresia ca domina partida si ii mentin pe argentinieni la respect (6-4, min.10). Apararea recupereaza mingi importante, contraatacurile merg excelent, iar Romania se distanteaza la 4 goluri (8-4, min.12). Evolutia echipei lui Omer incepe sa scada in intensitate, iar greselile inexplicabile din atac au repercusiuni directe pe tabela (11-8, min.20).

Serena Williams a rabufnit dupa scandalul in care a fost implicata: ‘Asa a fost mereu cariera mea, fara respect pentru viata privata’
Hocheistii romani se pregatesc pentru Campionatele Mondiale

Greselile in atac continua, permitand sudamericanilor sa egaleze (12-12, min.27). Totusi, Romania incheie repriza in avantaj (15-13), dupa ce Sandu Iacob inscrie de la mare distanta in poarta lasata goala de argentinieni.
Tricolorii se desprind decisiv la 5 goluri in repriza secunda (22-17, min.43), gratie unei aparari agresive si contraatacurilor fulgeratoare. Intrarea lui Rohozneanu limpezeste atacurile noastre si suplineste greselile in situatii clare ale lui Toma sau Stavrositu. Finalul ii prinde pe sudamericani propunand o aparare om la om, avansata, insa Gull&co. nu reusesc sa puna in dificultate pe Valentin Ghionea care inscrie de pe semicerc cu o aruncare in forta.
Romania: Stanescu 12 interventii, Popescu 1 intervenie – Ghionea 9/10 (4), Paraianu 6/8, Petrea 4/5, Irimescu 3/4, Buricea 3/5, Rohozneanu 2/3, Jurca 2/5, Iacob 1/1, Cozma 0/1, Stavrositu 0/2, Toma 0/3,
Argentina: Garcia 10 interventii – Kogovsek 7/10 (4), Gull 5/7 (1), Torres 5/7, Vidal 3/9, Simonet 2/4, Crevatin 1/1, Portela 1/1, Carou 1/1, Fernandez 1/2.