Barca trece in sferturi, Messi face show

Sub privirile selectionerului argentinian Diego Armando Maradona, Lionel Messi a oferit un adevarat recital, marti seara, in prima mansa a optimilor Cupei Regelui Spaniei, catalanii castigand in deplasare cu Atletico Madrid, scor 3-1.
Lidera autoritara in Primera Division si cu avantajul moral obtinut dupa victoria categorica din campionat, 6-1 in toamna lui 2008, FC Barcelona nu a avut nicio problema in a administra o noua corectie rivalilor de la Atletico Madrid.
Primita cu ostilitate de galagiosul public madrilen, formatia blaugrana si-a vazut de joc si in minutul 12 Messi isi incepea numarul cu un balon trimis peste Coupet, dupa o faza lucrata impreuna cu Alves.

Monica Niculescu s-a calificat in turul 2 la turneul Open GDF Suez de la Paris
Succes in deplasare pentru elevele lui Daniel Banu

Atacantul argentinian a marit avantajul echipei sale in minutul 55 din penalty, obtinand totodata si eliminarea olandezului Heitinga. Atletico a revenit in meci peste doar trei minute, cand Simao l-a gasit foarte bine demarcat pe Ujfalusi la un corner, acesta marcand pentru 1-2 dupa ce s-a inaltat peste intreg pachetul de jucatori.
Finalul a fost deschis oricarui rezultat, cu actiuni la ambele porti. Mai intai portarul catalan Pinto a respins sutul lui Maxi, pentru ca doua minute mai tarziu Messi sa inchida definitiv tabela, dupa ce l-a driblat chiar si pe Coupet.
Atletico Madrid: Coupet; Seitaridis, Perea, Heitinga, Pernia; Assuncao (Banega 61); Maxi Rodríguez, Maniche (Miguel de las Cuevas 78), Simao; Sinama Pongolle (Ujfalusi 61), Forlan.
FC Barcelona: Pinto; Dani Alves, Caceres, Pique, Sylvinho; Keita, Yaya Toure, Busquets; Messi (Pedro 81), Bojan,  Iniesta.