Barca defileaza in campionat

Deportivo la Coruna este cea mai recenta victima a celor de la FC Barcelona. Una din revelatiile acestui sezon din Primera Division, Deportivo, a fost nevoita sa plece acasa cu o caruta de goluri, catalanii impunandu-se cu 5-0, la capatul unui meci in care Messi si compania si-au aratat din nou magia. Sambata seara, in calea baietilor lui Pep Guardiola a iesit Deportivo La Coruna, echipa cu un parcurs bun in prima parte a campionatului, care era capabila, conform specialistilor, sa produca o surpriza pe Camp Nou. Pe teren lucrurile au stat cu totul altfel. Thierry Henry l-a testat pe Daniel Aranzubia dupa doar 30 de secunde de joc, iar golul lui Lionel Messi din minutul 20 a fost ceva firesc. Fotbalistul argentinian a luat o actiune pe cont

Bergodi, Bondrea si Munteanu, principalele tinte ale lui Poli Iasi
Bergodi vrea cele trei puncte din meciul cu Universitatea

propriu in stilul caracteristic, a patruns de pe partea dreapta in centru si a marcat printr-un sut cu piciorul stang.
Dupa sase minute tabela de pe Camp Nou s-a modificat din nou. Thierry Henry a pus capul la o centrare perfecta a lui Daniel Alves si a majorat diferenta. Dani Alves a centrat perfect si cu patru minute inainte de pauza, cand interventia lui Aranzubia la lovitura de cap a lui Keita nu a fost suficienta si Eto’o a punctat din fata portii goale.
Henry a ajuns la cota 11 in acest sezon in minutul 82, iar cinci minute mai tarziu colegul sau din linia ofensiva, Samuel Eto’o, si-a consolidat pozitia de golgheter, ajungand la al 18-lea gol in actuala stagiune, gratie unui penalty.
Deportivo la Coruna a incheiat dupa acea faza meciul in inferioritate numerica, portarul Aranzubia fiind eliminat. Cum ‘Super-Depor’ efectuase toate schimbarile, in poarta a intrat mijlocasul central Juan Rodriguez, care a reusit performanta sa nu primeasca vreun gol.
FC Barcelona a ajuns astfel la cel de-al 18-lea meci consecutiv fara infrangere, fiind din ce in ce mai aproape de doborarea recordului stabilit in sezonul 1973-1974, cand catalanii nu au pierdut pentru 26 de meciuri la rand.