Vezi de ce va retrograda CSMS Iasi

Formatia CSMS Iasi este ca si retrogradata in Liga a II-a dupa cea fost invinsa joi seara, pe teren propriu, de Astra Giurgiu, cu scorul de 2-0 (1-0), echipa CSMS Iasi, intr-un meci din etapa a XXX-a a Ligii I.

Vezi cu ce bani vor fi reparate drumurile din Iasi
Lavinia Sandru, Presedinta Partidului Initiativa Nationala in vizita la primarul Iasului

Iesenii mai pastreaza doar sanse teoretice sa evolueze si sezonul viitor in prima liga.

Cu doar 23 de puncte stranse in 29 de etape, iesenii au abordat blazati partida de joi seara cu Astra Giurgiu, chiar daca un succes i-ar fi pastrat in lupta pentru ramanerea in prima liga. In aceste conditii, giugiuvenii au castigat la pas, fara sa se prea omoare cu firea un meci slab din toate punctele de vedere.

Oaspetii au deschis scorul in minutul 9, prin Budescu, jucator care ar putea evolua fara probleme la o echipa de cupele europene din strainatate. Acesta a incris cu un sut de la 20 de metri, deviat usor de un fundas al gazdelor.

Pana la pauza, oaspetii si-au mai creat cateva ocazii mari de a marca, insa Irimia a redus proportiile scorului.

In partea a doua a jocului, oaspetii au cedat deliberat terenul, insa iesenii s-au dovedit neputinciosi la constructie.

In minutul 62, George Florescu, rezerva la Astra, a primit cartonasul rosu la marginea terenului, dupa ce a injurat unul dintre arbitrii asistenti, dupa o faza in care au fost implicati Fatai si Cretu.

Cu trei minute inainte de final, Ivanovski a inchis tabela la 2-0, reluind cu latul, in poarta, o mige centrata bine de De Amorim.

Caseta tehnica

CSMS Iasi: Irimia – Mitic, Cretu, Tincu, Vladu – Milea – Onofras, Cl. Tudor (Semenenko '46), Ciucur – Moutinho (Cl. Ionescu '71), Patulea (Herghelegiu '79). Antrenor: Sorin Cartu

Astra Giurgiu: Lung – Matel, Ben Youssef, Muresan, J. Morais – Enache, Takayuki, Yahaya, Tembo (De Amorim '84) – Budescu (Barboianu '90+2), Fatai (Ivanovski '76). Antrenor: Daniel Isaila.

Cartonase galbene: Mitic '44, Moutinho '44 / Matel '27, Takayuki '77, Ben Youssef '86

Arbitri: Ovidiu Hategan (central) – Octavian Sovre, Gabriel Stroe (asistenti) – Marius Omut (rezerva)

Observatori: Florin Hincu, Alexandru Popescu