CSMS moare, dar nu se preda! Vezi ce a facut la Cluj, cu Universitatea

Formatia CSMS Iasi a castigat cu scorul de 2-0 (2-0), partida disputata luni seara, in deplasare, in compania echipei Universitatea Cluj, intr-un meci din etapa a XXXI-a a Ligii I.

Intalnire secreta intre parlamentari PD-L de Iasi si Gheorghe Flutur
56 de premise retinute in timpul unei razii a Politiei Rutiere Iasi

Cu sanse doar teoretice de a ramane in prima liga din punct de vedere sportiv, iesenii au dat lovitura la Cluj, in fata unei echipe care pare resemnata dupa ce nu a primit licenta.

Iesenii au dominat copios prima parte a meciului in care au reusit sa marcheze de doua si sa-si creeze alte cateva ocazii de a marca.

Elevii lui Sorin Cirtu puteau deschide scorul inca din minutul 10, insa Onofras a trimis pe langa poarta, din 10 metri.

In minutul 21, Tiganasu a deschis scorul cu un „eurogol“, de la aproximativ 25 de metri, lateral stanga, pentru ca Patulea sa trimita mingea in plasa, din careul mic, dupa o centrare de pe partea stanga a lui Tiganasu.

La sapte minute dupa pauza, CSMS Iasi a ramas in inferioritate numerica, Mihalachioae fiind eliminat pentru un fault la Szekely, din postura de ultim aparator.

Cu un om in minus, iesenii s-au retras in defeniva si au preferat sa se apere organizat si sa contraatace periculos prin Patulea si Tiganasu.

Singura ocazie mare de gol a gazdelor s-a consumat in minutul 53, cand Lungu a respins greu lovitura libera executata de Szekely. In rest, clujenii au aruncat multe mingi in careul iesean, prada usoara pentru Lungu.

In minutul 90+2, a fost eliminat si un jucator de la gazde, Bucsa, dupa ce a primit al doilea cartonas galben pentru simulare.

S-a terminat 2-0 pentru ieseni, care continua sa spere ca pot evolua si sezonul urmator in Liga I.

Caseta tehnica

Universitatea Cluj: V. Niculescu – Ciupe, Ninu, Szilagyi, Nicola – Bucsa, Ad. Popa II (Apostu '64) – Buleica, Muzac, Borza (Szekely '46) – Tony (Dedu '46). Antrenor: Ionel Ganea.

CSMS Iasi: Lungu – Mihalachioae, Tincu, Al. Cretu, Vladu – Milea (Moutinho '79), Semenenko – Ciucur (Mitrea '54), Onofras (Cl. Tudor '69), Tiganasu – Patulea. Antrenor: Sorin Cartu.

Cartonase galbene: Buleica '54, Szekely '61, Ninu '78, Bucsa '82, '90+2 / Tincu '48, C. Lungu '90+2.

Cartonase rosii: Bucsa '90+2 / Mihalachioae '52.

Arbitri: Istvan Kovacs (central) – Sebastian Gheorghe, Florin Paunescu (asistenti) – Mihai Amoraritei (rezerva).

Observatori: Florin Batranu, Marian Dorobantu.